Predavanja

POTOPISNO PREDAVANJE VIETNAM

VIETNAM DEŽELA V JUGOVZHODNI AZIJI

Sejna soba ll v KKC v Dolenjskih Toplicah je bila napolnjena do zadnjega kotička, ko je potekalo potopisno predavanje Janka Ravbarja o potovanju po Vietnamu. S partnerico Marinko sta v marcu mesecu odpotovala na raziskovanje  nove dežele. Organizirano v skupini sta z agencijo potovala 12 dni in nato sta  še sama 4 dni nadaljevala pot. Iz Ljubljane je skupina poletela v Hanoj. Po Vietnamu so imeli še 4 notranje lete.

Vietnam, uradno Socialistična republika Vietnam, je država v jugovzhodni Aziji. Ima 96 milijonov prebivalcev in je petnajsta najbolj naseljena država na svetu. Je država ob dolgem nižinskem pasu Južno kitajskega morja s prelepimi zalivi in plažami. Na najožjem delu meri le 50 km, na najširšem delu na severu pa 600 km. V deželi je lepa narava, veliko  riževih polj, hribov, gozdov, nešteto znamenitosti od starih cesarskih mest, prelepih  naravnih lepot z nešteto posebnostmi, zanimivostmi in idiličnimi plažami. Veliko je naravne dediščine je pod zaščito Unesca.

Skupina je obiskala Hanoj, ki je glavno mesto Vietnama. Ogledali so si Trg Ba Dinh, Ho shi Minov mavzolej, pagodo enega stebra, Tempelj literature, ulico z železniško progo in » jezero vrnjenega meča ». Prebivalci se pogosto vozijo z motorji, kolesi ali rikšo. Po zalivu Halong so se popotniki peljali z ladjico. Tu je 3000 apnenčastih otočkov in med njimi prelepa smaragdna voda. Mesto Hue je staro cesarsko mesto in je bilo v fevdalnih časih glavno mesto Vitnama. Tu je območje svetovne Unescove  dediščine pod nazivom Kompleks spomenikov Hue. Z letalom so iz mesta Hue poleteli v Ho Chi Ming.  Staro ime je Sajgon. Je največje vietnamsko mesto. Ogledali so si podzemne rove( 250 km),  ki so nastali v času bojev proti ameriški vojski za premike gverilcev v času vojne. Mestne  znamenitosti so  katedrala Notre Dame, mestna hiša Hošiminh in palača neodvisnosti. Največja atrakcija južnega Vietnama je delta  reke Mekong. To je najplodnejši del dežele. Uspeva riž, kokosovi orehi, sladkorni trs, sadje. Veliko je tudi rib. Pot so nadaljevali na otok Phu Quoc. Leži v Tajskem zalivu in je pravi biser idealen za uživanje na peščenih plažah in v toplem morju.

V Vietnamu je veliko boksita za pridobivanje aluminija.  Vietnam je med največjim izvozniki indijskih oreščkov. Pridelujejo črni poper, veliko riža, kave in sadja. Domačini prodajajo svoje pridelke na tržnicah. Dežela  je ena od šestih največjih proizvajalcev svile na svetu. Prebivalci so prijazni in delavni ljudje. Njihova tradicionalna svečana obleka ao dai se nosi ob svečanih dogodkih kot so poroke in različni prazniki. Sestavlja jo  hlače, posebna tunika in stožčasti klobuk. Je pa bela obleka obvezna uniforma za dekleta v srednjih šolah.

Velik poudarek je na oljski skrbi. V vietnamski vojni so Amerikanci uporabili herbicid, ki še danes povzroča velike zdravstvene težave in invalidnost pri prebivalcih. Država vsako leto nameni veliko vsoto denarja za mesečna nadomestila in rehabilitacijo žrtev kemikalij. Eden od načrtov je pogozdovanje uničenih pokrajin.

Prijetno presenečenje na predavanju smo doživeli, ko se je Marinka oblekla v ao dai, ki si jo je kupila  na potovanju. Obleka je svilena in z bogato vezenino.

Milica Lukšič

album fotografij

Loading

En komentar

Pustite odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja