PLAVANJE S KITI V ARKTIČNEM MORJU
Predavateljica Nastja Vidmar počne marsikaj. Potuje, raziskuje, fotografira, slika, pesni, predava, piše in objavlja v časopisu. Tokrat smo poslušali njeno potopisno predavanje, ki je bilo v torek, 5.11.2024, v KKC Dolenjske Toplice. Sejna soba se je kmalu napolnila z poslušalci. Saj je naslov predavanja vzbujal radovednost. Zbralo se nas je 30.
Na Norveškem so potovanje pričeli v Oslu. Po prihodu tja so se podali proti arktičnemu pasu. Iz Osla so pot nadaljevali proti Tromsu in Sommaroju. Z ladjo na kateri so bili nastanjeni, so iz Tromsa odpluli v okrožje Skjervoy, kjer je kar nekaj otokov. Dan je novembra dolg le 6 ur, zato ga je bilo treba izkoristiti . Z ladje so se na čolnih podali na potapljanje. Na čoln je šlo 10 ljudi. Imeli so vodiče, ki so iskali orke . Ker so orke občutljive živali, so se jim potapljači, oziroma plavalci prilagajali. Ko so vodiči opazili orke, so se potapljači hitro spustili v morje seveda pravilno oblečeni zaradi nizkih temperatur morja, ki je imelo le 3 stopinje. Temperatura zraka je bila še nekoliko nižja. Plavali so le nekaj minut, se vrnili na čoln in se kmalu spet vrnili v vodo. Po 6 urah so se vrnili na ladjo in se pripravili na nov dan. Celotno potovanje je trajalo 6 dni. Plavali so z orkami, grbastimi kiti in kiti glavači. Norveška je ena redkih držav, ki to dopušča. V Skjervoyu so opazovali severni sij.
Orke so največja vrsta v družini delfinov. Samci dosežejo 9 metrov in tehtajo približno 10 ton. Samice so nekoliko manjše. Živijo v vseh oceanih, najpogosteje jih najdemo v hladnejših vodah (Antarktika, Norveška, Aljaska). So izjemni lovci. Lovijo v skupinah. Sporazumevajo se in lovijo z eholokacijo. To je pravi biološki sonar. So inteligentna bitja. Živijo v organiziranih, matriarhalnih skupinah, med sabo komunicirajo in sodelujejo. Parijo se vse leto. Mladiči so v skupini zelo zaščiteni. Samci živijo 30 do 50 let, samice od 50 do 100 let. Nekatere podvrsti ork so že kritično ogrožene. Ker so izjemno inteligentne živali, se radi učijo, posnemajo druge, so radovedni in igrivi, so bili dolgo zvezde različnih zabaviščnih parkov. Orke v ujetništvu doživljajo travme, so žalostne in je njihova življenjska doba precej krajša kot v naravi. Danes se po svetu zavzemajo za zaprtje tovrstnih parkov.
Predavanje je bilo izredno zanimivo in poučno. Hvala.
Upokojenske poti
Avtor besedila : Milica Lukšič
Avtor fotografije: Cirila Vidmar