Predavanja

ČAS SO MOŽGANI-OB MOŽGANSKI KAPI UKREPAJMO TAKOJ

Ob Svetovnem dnevu zdravja, ki ga obeležujemo 7. aprila, je Društvo upokojencev Dolenjske Toplice v sodelovanju z Občino Dolenjske Toplice v torek, 8. 4. 2025, organiziralo v sejni sobi KKC Dolenjske Toplice zanimivo, poučno predavanje s področja zdravja.

Našemu povabilu se je prijazno odzval doc. dr. Matija Zupan, dr. med., specialist nevrolog UKC Ljubljana. Doc. dr. Matija Zupan je izkušen strokovnjak s področja možganskožilnih bolezni in se že več kot petnajst let ukvarja s področjem ultrazvočnih preiskav zunaj in znotrajlobanjskih možganskih arterij. »Čas so možgani – ob možganski kapi ukrepajmo takoj«, je bila tema predavanja, ki je v dvorano privabila kar 45 udeležencev, upokojencev, občanov in tudi gostov Zdravilišča Dolenjske Toplice. GROM je tista pomembna prepoznavna kratica možganske kapi. Govor, roka, obraz in minute. Če sumimo na možgansko kap obolelega, v trenutku pokličimo številko 112, brez odlašanja, ker gre dejansko za minute, da oboleli živi dalje, brez morebitnih zapletov. Kako ukrepamo ob prepoznavnem znaku možganske kapi?

Poleg tega, da nemudoma pokličemo 112, obolelemu ne dajemo hrane, pijače in tudi nobenih zdravil… Oboleli naj leži udobno, če mu je slabo in bruha, pa v stabilnem bočnem položaju. Ključno je, da vemo, kdaj so težave nastopile oz. da povemo, kdaj smo obolelega nazadnje videli v normalnem stanju. Pomembno je sporočiti, ali oboleli jemlje kakšna zdravila, zlasti tista, ki vplivajo na strjevanje krvi, pa tudi morebitne nedavne večje poškodbe ali operacije. Vsi ti podatki so izjemno dragoceni pri reševanju obolelega in pri nadaljnjem zdravljenju.

In kaj sploh je možganska kap? Posledica okvare dela možganov, ki nastane zaradi motnje pretoka krvi. Dejavniki tveganja so visok krvni tlak, sladkorna bolezen, visoke krvne maščobe, kajenje, negibanje, debelost, neustrezna prehrana, čezmerno uživanje alkohola, pa tudi prepovedane droge. Strokovnjaki ugotavljajo, da zaradi visokega krvnega tlaka in debelosti pojavnost kapi narašča pri mlajših od 50 let. 80 % možganskih kapi je možno preprečiti, tako da že v zgodnji odrasli dobi ugotovimo dejavnike tveganja in jih ustrezno zdravimo. Ne gre pozabiti na zdravo (mediteransko) prehrano, redno in zmerno fizično aktivnost ter redno in dosledno uživanje predpisanih zdravil. Doc. dr. Matija Zupan je tudi vodja Mreže TeleKap, ki je eden izmed najuspešnejših projektov v okviru eZdravja, saj pripomore k učinkovitejšemu zdravljenju možganske kapi v regionalnih bolnišnicah brez stalne prisotnosti nevrologa. Deluje preko avdio-videokonferenčnega pregleda bolnikov in prenosa slik radioloških preiskav na daljavo ter je vzpostavljena v obeh univerzitetnih kliničnih centrih in vseh splošnih bolnišnicah v Sloveniji.

Polni novih informacij, ki so še kako pomembne za naše zdravje, smo se zahvalili izjemnemu predavatelju. Srčna hvala doc. dr. Matiji Zupanu, dr. med., specialistu nevrologu, za njegov dragoceni čas in bogato znanje s področja nevrologije. Hvala Občini Dolenjske Toplice za uporabo sejne sobe v KKC in vsem številnim udeležencem predavanja. S tem smo dokazali, da nam ni mar za naše zdravje in zdravje vseh okrog nas, da bomo znali in zmogli pomagati obolelemu ob morebitni možganski kapi.

Zapisala: Cirila Vidmar

Fotografije: Cirila Vidmar, Štefan Iveković

Lektor: Slavica Strajnar 

več fotografij

Loading

Pustite odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja